Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Wypełnienie bruzd nosowo wargowych
Pojawienie się bruzd nosowo-wargowych obserwujemy u niektórych naszych pacjentów już nawet po 35-tym roku życia. Fałdy między skrzydełkami nosa a kącikami ust pogłębiają się jednak najczęściej po 40-tce i są objawem wiotczenia oraz opadania tkanek środkowego piętra twarzy. Wynika to m.in. ze zmniejszonej produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w skórze.
Ale skóra opada, tworząc bruzdy, nie tylko jednak dlatego, że traci gęstość. Z wiekiem wiotczeją także mięśnie, ubywa tkanki kostnej w twarzoczaszce, przesuwają się struktury tłuszczowe w okolicach oczu i policzków, powstaje tzw. dolina łez. Zmiany zachodzące pod skórą, wpływają na rysy twarzy. Wypłaszczają się policzki, brakuje objętości w rejonie skroni, oczodołów, bocznych części twarzy.
Skóra bez odpowiedniego podparcia zaczyna opadać. Efektem tego opadania są właśnie bruzdy nosowo-wargowe. Aby się ich pozbyć, nie należy się koncentrować na podaniu kwasu hialuronowego bezpośrednio w fałdy nosowo-wargowe więc niwelujemy bruzdy poprzez wypełnienie utraconej objętości rysów twarzy w środkowym jej piętrze. W ten sposób odtwarzamy pierwotną, młodzieńczą wypukłość profilu pacjenta. Równocześnie niewielką część kwasu możemy podać liniowo wzdłuż bruzd, by osiągnąć kompleksowy efekt anti-aging.
Tworzenie się bruzd nosowo-wargowych towarzyszy także zmianom w układzie stomatognatycznym, przede wszystkim wadom zgryzu, w tym chorobie okluzyjnej związanej z obniżeniem wysokości zwarcia. Podatność na bruzdy wzrasta także wraz z brakami zębów trzonowych oraz zanikiem kości szczęki i żuchwy. U naszych pacjentów łączymy zabiegi medycyny estetycznej z leczeniem stomatologicznym.
Na czym polega wypełnienie bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym?
Zabieg wypełnienia fałdów nosowo-wargowych wymaga na wstępie dokładnej analizy rysów twarzy, zarówno w spoczynku jak i w ruchu w trakcie pełnej mimiki. Chodzi o to, by osiągnąć w pełni symetryczny i naturalny efekt. Pacjent dowiaduje się na konsultacji, gdzie wystąpiła utrata objętości w jego profilu, która doprowadziła do opadania tkanek. Jeśli stwierdzamy, że skóra jest zbyt wiotka, najpierw zalecamy zabiegi zagęszczające, a dopiero potem wykonujemy wolumetrię rysów twarzy, której celem jest wypłaszczenie bruzd nosowo-wargowych. Podawany podskórnie kwas hialuronowy ma formę usieciowaną wewnętrznymi połączeniami międzycząsteczkowymi ( Stylage ,Restylane, Juvederm). Jego gęstość gwarantuje efekt wypełnienia utraconej objętości i sprawia, że efekty utrzymują się dłużej niż na przykład w przypadku soft liftingu kwasem stabilizowanym.
Efekty działania
Metamorfoza, polegająca na odbudowie utraconej objętości policzków, skroni, doliny łez, sprawia, że pierwsze efekty są widoczne od razu po zabiegu. Kwas hialuronowy ma zdolność absorbowania wody, więc pełny efekt metamorfozy oceniamy po 3-4 tygodniach. Opadająca skóra odzyskuje pierwotne podparcie i unosi się, dzięki czemu bruzdy nosowo-wargowe przestają być widoczne. U pacjentów, którzy narzekają na bruzdy nosowo-wargowe i decydują się na ich wypełnienie bez wolumetrii wyższych partii twarzy, staramy się delikatnie wypełnić fałdy, tak by nie doprowadzić do nadkorekty w rejonie górnej wargi. Jednak zastrzegamy, że u pacjentów 40+ z dużym zwiotczenie skóry, sama interwencja w tym rejonie, nie da oczekiwanych efektów.
Ważne po zabiegu
Zawsze po wprowadzeniu kwasu hialuronowego należy unikać słońca, ekstremalnie wysokich temperatur (sauny, solarium), wszystkie te czynniki mogą spowodować zanikanie rozpad i resorpcję kwasu hialuronowego.