ul. Młynarska 24, 58-300 Wałbrzych

mm Clinic

Stomatologia

Cennik

 • Wizyta adaptacyjna dziecka200 zł
 • Wypełnienie glassjonomerowe w zębie mlecznymod 200 zł
 • Wypełnienie kompozytowe w zębie mlecznym300 zł
 • Opatrunek czasowy w zębie mlecznym200 zł
 • Ekstrakcja zęba mlecznegood 200 zł
 • Lakowanie bruzd200 zł
 • Lakierowanie 100 zł
 • Znieczulenie komputerowe50 zł
 • Amputacyjne leczenie
 • kanałowe zęba mlecznego (cena nie obejmuje wypełnienia)250 - 300 zł
 • Leczenie zęba mlecznego / stałego w sedacji (do 40min)550 - 600 zł
 • (cena obejmuje gaz rozweselający, wypełnienie oraz znieczulenie)
 • Kolejne 40 minut sedacji 200 zł

LECZENIE DZIECI

Wizyty adaptacyjne dzieci:

Małe dziecko u stomatologa jest bardzo zaciekawione. Pierwsza wizyta to czas na pokazanie sprzętu, rozmowę o tym jak prawidłowo dbać o zęby. Wykonujemy też pierwsze zabiegi: profesjonalne czyszczenie zębów, fluoryzację, przegląd. Pacjent może dotknąć lusterka stomatologicznego, przekonać się, do czego służy dmuchawka. Nawet jeśli okaże się, że zęby wymagają leczenia, zwykle nie robimy tego na pierwszej wizycie.

Jak wygląda wizyta małego pacjenta w gabinecie?

Małe dziecko podczas wizyty siedzi na kolanach opiekuna, by czuło się bezpieczniej. Starsze siedzi na fotelu samodzielnie, a rodzic stoi w pobliżu. Zanim lekarz podejmie jakąś czynność, uprzedza pacjenta i pokazuje narzędzia, których będzie używać. Końcówki do leczenia – turbina i kątnica, to dla nas pszczółka i bączek. Nie wiercimy w zębie, a tylko sprzątamy i wyganiamy robaczki. Ślinociąg to po prostu odkurzacz. Na fotelu stomatologicznym można jeździć w górę i w dół jak w samolocie. Mały pacjent, jeśli chce zrobić przerwę, podnosi rękę. Ma dzięki temu poczucie kontroli i sytuacja nie jest już taka straszna. Na początku lekarz „usypia” ząbek – najpierw żelem, a następnie środkiem znieczulającym podawanym komputerowo. Gdy ząb jest znieczulony można go bezboleśnie oczyścić i założyć lekarstwo. Po tygodniu odbywa się kolejna, ostateczna wizyta, na której zakładamy plombę. Czasami  dziecko może wybrać kolor wypełnienia, co jest dodatkową atrakcją. Jeśli ząb jest bardzo zniszczony, a stan zapalny powtarza się, należy go usunąć.

Leczenie zębów mlecznych:

Zęby mleczne są często słabiej zmineralizowane i bardziej podatne na próchnicę. Dzieci w wieku 2– 3 lat, będąc w okresie buntu i potrzeby samodzielności nie pozwalają rodzicom na mycie zębów, a same nie są na tyle sprawne manualnie żeby zrobić to właściwie. Jeśli na noc podawane są soki lub słodzona herbata – łatwo o problemy. Cukier zawarty w napoju, pozostając całą noc na zębach, powoduje błyskawiczny rozwój próchnicy.

Wbrew częstym opiniom, że nie warto dbać o mleczaki, bo przecież wypadną – należy o nie dbać z kilku powodów:

 1. „Czym skorupka za młodu nasiąknie – tym na starość trąci” – a więc wyrabianie zdrowych nawyków od dzieciństwa.
 2. Konsekwencją nieleczonej próchnicy może być przedwczesna utrata mlecznego zęba i problemy z przesuwaniem się pierwszych stałych zębów czyli szóstek w kierunku luki. Zęby stałe wyrzynające się później, nie znajdują miejsca w łuku i wyrzynają się poza łukiem zębowym lub wcale (zatrzymanie zęba).
 3. W wieku sześciu lat pojawiają się pierwsze stałe zęby – szóstki. Jeżeli dojdzie uprzednio do silnego próchnicowego zniszczenia mlecznych czwórek bądź piątek, dziecko omija te rejony w czasie jedzenia oraz mycia zębów, co doprowadza do próchnicy w stałych szóstkach.
 4. Okres od szóstego do trzynastego roku życia to czas uzębienia mieszanego. Zęby stałe infekują się próchnicą od chorych zębów mlecznych.
 5. W skrajnych przypadkach nieleczone ropne zapalenia toczące się w okolicy mlecznych zębów prowadzą do zaburzenia mineralizacji zawiązka zęba stałego.
 6. Nieleczone zniszczone przednie zęby, widoczne w czasie uśmiechu mogą stać się przyczyną kompleksów u dziecka, a także zaburzeń w rozwoju mowy.

 

Jak wygląda leczenie zębów mlecznych?

Gdy ubytek jest głęboki należy znieczulić ząb (żel, następnie znieczulenie The Wand). Lekarz usuwa próchnicowo zmienione tkanki, zakłada podkład i wypełnienie czyli plombę. Dużą frajdą dla dzieci jest możliwość wyboru koloru wypełnienia. Po wizycie mały pacjent dostaje nagrodę.

Dziecko z bólem zęba:

Jeśli małe dziecko trafia do gabinetu po raz pierwszy z bólem zęba jest to mało korzystna sytuacja dla wszystkich – i dla małego pacjenta i dla lekarza. Dziecko jest przestraszone, nieufne, często niewyspane. Zanim trafi do gabinetu należy podać lek przeciwbólowy, jeśli jest obrzęk – przyłożyć zimny okład.

By oswoić sytuację, rodzic na pytanie: „Co doktor będzie robić?” zgodnie z prawdą może powiedzieć, że nie wie, ale lekarz potrafi wyleczyć ząb, który przestanie boleć. Skuteczność leczenia dzieci zależy w dużej mierze od przygotowania przez dom rodzinny. Opiekunowie powinni wytworzyć w dziecku pozytywny stosunek do lekarza i do jego pracy.

Najczęstsze błędy popełniane przez rodziców:

 1. Nie bój się – to nie będzie bolało! Z takiego „uspokajającego” komunikatu, dziecko wyłuska dwa słowa: bój się, boli. Unikamy słowa „ból”. Lekarz zastępuje je innymi „milszymi” zamiennikami np. teraz troszkę połaskocze czy poszczypie.
 2. Ośmieszanie dziecka: „taki duży, a płacze?!”
 3. Porównywanie: „twój kolega z przedszkola/brat to się nie boi.”
 4. Mówienie: „zobaczysz, będzie fajnie”.
 5. Przekupywanie: bądź grzeczny, otwórz buzię, to kupię ci nagrodę.
 6. Straszenie dentystą – jak będziesz niegrzeczny to pójdziesz do dentysty, zobaczysz!
umów wizytę

Umów wizytę

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych i akceptuje politykę prywatności.

  X