ul. Młynarska 24, 58-300 Wałbrzych

mm Clinic

Botox

Botox jest w pełni bezpiecznym, a zarazem skutecznym zabiegiem, posiadającym szerokie spektrum zastosowania przeciwzmarszczkowego. Zabieg z użyciem preparatu polega na podaniu jego małej dawki do wybranych miejsc na twarzy, dzięki czemu likwidujemy problemy wywoływane przez kurczenie się mięśni. Każdego dnia, gdy nasza mimika pracuje, dochodzi do skurczów mięśni twarzy. Wynikiem tego jest pojawienie się fałd skórnych, powodujących zmarszczki.Z upływem lat stają się one coraz bardziej widoczne. Z pomocą w radzeniu sobie z problemami wywołanymi przez kurczenie się mięśni, przychodzi nam między innymi toksyna botulinowa. Preparat ten skutecznie wygładza linie mimiki twarzy i przywraca twarzy młodość i „świeży” wygląd.

Czym jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa, potocznie zwana botoksem, jest toksyną biologiczną wytwarzaną przez beztlenową pałeczkę Clostridium botulinum. Jest ona jest najsilniejszą ze znanych toksyn biologicznych. Obecnie znamy 7 typów antygenowych toksyny oznaczonych od A – G. Kosmetyczne zastosowanie ma oczyszczona postać toksyny botulinowej, która rozwija się w specjalnie stworzonych do tego warunkach.

Jak działa botox?

Toksyna botulinowa blokuje przedostawanie się bodźców z nerwów do mięśni twarzy, które ściśle wiążą się z liniami wyrazu twarzy. Preparat ten działa tylko w obrębie mięśni, do których został on wstrzyknięty, zapobiegając tym samym skurczowi mięśni oraz marszczeniu się skóry. Prowadzi to do rozluźnienia mięśnia i znajdującej się nad nim skóry. Efekt działania toksyny pojawia się stopniowo, a przywrócenie funkcji zakończeń nerwowo mięśniowych zachodzi po około 5-6 miesiącach. Po zabiegu  wyraz twarzy pacjenta nie zmienia się, natomiast zmarszczki znikają. Istotne jest, że wbrew temu, czego wiele osób się obawia, zabieg botoxu w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym nie powoduje zamrożenia mimiki twarzy.

Na czym polega leczenie?

Preparat, który zawiera jad kiełbasiany (Botox, Dysport) jest wstrzykiwany w kilka wybranych miejsc na twarzy, przy użyciu jednorazowej strzykawki, zaopatrzonej w bardzo cienką igłę. Podczas wykonywania zabiegu pacjent powinien znajdować się z w pozycji siedzącej. Sam zabieg trwa około 15-20 minut, w zależności od liczby leczonych podczas sesji miejsc. Preparat zaczyna działać po około 3 dniach od wstrzyknięcia, a pełen efekt leczenia może być zauważalny dopiero po tygodniu lub dwóch. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego w związku z tym bezpośrednio po nim można podjąć zwykłą aktywność. Ból związany z tym zabiegiem jest minimalny – wielu pacjentów porównuje go do ugryzienia przez mrówkę.

Kiedy można używać preparatów toksyny botulinowej?

Toksyna botulinowa jest stosowana do usuwanie zmarszczek w określonych obrębach: „kurze łapki”, zmarszczki między brwiami, poziome linie na czole lub linia śmiechu między oczami. Często preparat ten jest również stosowany w celu wygładzenia linii szyi oraz unoszenia brwi, w celu nadania im młodszego wyglądu i złagodzenia wyrazu oczu.

Przeciwwskazania do stosowania toksyny botulinowej

  • ciąża, karmienie piersią
  • miesiączka
  • choroby układu sercowo- naczyniowego
  • uczulenie na albuminę ludzką
  • przewlekłe choroby autoimmunologiczne
  • przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych
  • przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych
  • choroby płytki mięśniowo-nerwowej
  • zażywanie leków regulujących akcję serca, np chinidyna
  • choroby układy nerwowego, np choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona etc

Ważne informacje dotyczące zabiegu

Osoby przyjmujące witaminę E, suplementy witaminowe, zioła typu dziurawiec oraz leki przeciwzapalne powinny zaprzestać ich zażywania na minimum dziesięć dni przed planowanym zabiegiem botoksu z powodu ryzyka wystąpienia efektów niepożądanych, włącznie z obniżeniem efektywności zabiegu. Zabrania się także spożywania alkoholu przed i po zabiegu.

Przez minimum 4 godziny następujące po zabiegu nie powinno się schylać, dźwigać, masować miejsc poddanych zabiegowi. Zaleca się unikanie ciężkiego wysiłku bezpośrednio po zabiegu, oraz korzystania z solarium oraz sauny.

Leczenie migreny botoxem

Migrena jest przykrą dolegliwością, w sposób istotny wpływającą na jakość życia i codzienne funkcjonowanie. Nawracające, długotrwałe i wyjątkowo intensywne bóle głowy powiązane z objawami im towarzyszącymi uniemożliwiają zazwyczaj  migrenowcom’ normalną aktywność. Według najnowszych badań i zgodnie z doświadczeniem praktyków preparat BOTOX może w znacznym stopniu ograniczyć liczbę bólów głowy u osób cierpiących na migrenę.

Zabieg polega na określeniu, które partie mięśni głowy uciskają, ugniatają lub w inny sposób drażnią nerwy odpowiedzialne za migrenę. Preparat BOTOX wstrzykiwany jest do wybranych partii mięśni, które w ten sposób są blokowane i rozluźniane.
Odpowiednie dawki toksyny wstrzyknięte do mięśni mimicznych, których skurcz prowokuje napady migreny, zapobiegają ich wystąpieniu. Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się przez 6 – 12 tygodni, co oznacza, że efekt leczenia jest długotrwały ale nie permanentny.
Kilkunastominutowy zabieg nie wymaga znieczulenia ani żadnej rekonwalescencji – powrót do normalnej aktywności życiowej jest natychmiastowy.

Pierwsze efekty leczenia są zauważalne po tygodniu od zabiegu. Botox jest skuteczny w leczeniu migreny w ponad 80% przypadków. U więcej niż połowy pacjentów dochodzi do całkowitego ustąpienia napadów, a u pozostałych do co najmniej dwukrotnego zmniejszenia ich częstotliwości i siły Kolejna sesja leczenia może być przeprowadzona po wygaśnięciu efektu poprzedniej.

Leczenie nadpotliwości botoxem

Mechanizm działania:
Po wstrzyknięciu do skóry niewielkiej dawki toksyny botulinowej typu A – uzyskiwanej z bakterii Clostridium botulinum, dochodzi do zablokowania działania nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. Co za tym idzie, procedura zapobiega wydzielaniu przez nie potu. Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się przez okres od 6 do 12 miesięcy, po których powstają nowe zakończenia nerwowe, zastępujące te wcześniej zablokowane. To oznacza, że efekt leczenia utrzymuje się przez kilka miesięcy, ale nie jest stały i w końcu zanika.

Botoks jest obecnie najszerzej stosowaną i polecaną metodą walki z nad potliwością. Wg statystyk 80% leczonych reaguje na nią dobrze, są jednak osoby, u których po wykonaniu zabiegu nie ma efektu lub efekt ten jest niezadowalający. Dzieje się tak u 20% pacjentów.

Przebieg zabiegu:
Przed rozpoczęciem zabiegu należy dokładnie określić pole nadmiernej potliwości, na którym specjalista będzie pracował. Najczęściej miejsca wymagające wstrzyknięcia botuliny pokrywają się w sposób widoczny kropelkami potu. Jednak niekiedy dokładne zidentyfikowanie tego pola jest trudne. W tym celu stosuje się tzw. test jodowo-skrobiowy (test Minora). Polega on na posmarowaniu danego miejsca jodyną, a następnie posypaniu skrobią ziemniaczaną. Poszukiwane obszary po kilku – kilkunastu sekundach czernieją. Znalezione miejsca nadmiernej potliwości dzieli się na kwadraty 1.5 x 1.5 cm przy pomocy roztworu np. fioletu gencjany.

Zabieg polega na podaniu płytko śródskórnie do każdego kwadratu małej ilości toksyny botulinowej. Dla większości ludzi jest zabieg jest prawie bezbolesny, ale osoby wrażliwe mogą zostać znieczulone. Z reguły zabieg wykonywany na rękach i stopach wymaga znieczulenia. Sam zabieg trwa kilka-kilkanaście minut i można po nim wrócić do codziennych zajęć. Efekt jest widoczny po kilku – kilkunastu dniach, a trwa kilka miesięcy, utrzymuje się nawet do roku (pachy). Potem wymaga powtórzenia.

Działania niepożądane:

  • czasem, do kilku godzin, utrzymywać się może miejscowa bolesność,
  • przy leczeniu nad potliwości pach nie obserwowano żadnych powikłań, poza mogącym pojawić się lekkim świądem w okolicy pach, mijającym bez leczenia po 1-2 tygodniach,
  • obserwowano czasem wyrównawcze pocenie innych okolic, również mijające po kilku tygodniach,
  • przy leczeniu nad potliwości dłoni w kilka dni po zabiegu obserwowano przejściowe osłabienie siły mięśniowej, polegające na niemożności odwiedzenia, zwłaszcza piątego palca, rzadziej kciuka i wykonania silnego uścisku dłoni. Objawy te jednak zupełnie nie przeszkadzały w wykonywaniu codziennych zajęć. Stan taki może okazać się jednak nie do zaakceptowania u np. pianisty,
  • istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia objawów “grypopodobnych” (zmęczenie, niewielki wzrost temperatury ciała, bóle mięśniowe) – ta dolegliwość ustępuje w ciągu kilku dni;
Przeciwwskazania:
a) bezwzględne:
zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)
nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)
stosowanie następujących leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia:
  • aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.)
  • aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina)
  • D-penicylamina (Cuprenil)
  • cyklosporyna
  • tubokuraryna, pankuronium, galamina
  • sukcynylocholina
  • linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna
miejscowe infekcje skóry, ciąża, okres laktacji
b) względne:
zaburzenia krzepnięcia
stosowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryna)
umów wizytę

Umów wizytę

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych i akceptuje politykę prywatności.

    X