Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Botox
Botox jest w pełni bezpiecznym, a zarazem skutecznym zabiegiem, posiadającym szerokie spektrum zastosowania przeciwzmarszczkowego. Zabieg z użyciem preparatu polega na podaniu jego małej dawki do wybranych miejsc na twarzy, dzięki czemu likwidujemy problemy wywoływane przez kurczenie się mięśni. Każdego dnia, gdy nasza mimika pracuje, dochodzi do skurczów mięśni twarzy. Wynikiem tego jest pojawienie się fałd skórnych, powodujących zmarszczki.Z upływem lat stają się one coraz bardziej widoczne. Z pomocą w radzeniu sobie z problemami wywołanymi przez kurczenie się mięśni, przychodzi nam między innymi toksyna botulinowa. Preparat ten skutecznie wygładza linie mimiki twarzy i przywraca twarzy młodość i „świeży” wygląd.
Czym jest toksyna botulinowa?
Toksyna botulinowa, potocznie zwana botoksem, jest toksyną biologiczną wytwarzaną przez beztlenową pałeczkę Clostridium botulinum. Jest ona jest najsilniejszą ze znanych toksyn biologicznych. Obecnie znamy 7 typów antygenowych toksyny oznaczonych od A – G. Kosmetyczne zastosowanie ma oczyszczona postać toksyny botulinowej, która rozwija się w specjalnie stworzonych do tego warunkach.
Jak działa botox?
Toksyna botulinowa blokuje przedostawanie się bodźców z nerwów do mięśni twarzy, które ściśle wiążą się z liniami wyrazu twarzy. Preparat ten działa tylko w obrębie mięśni, do których został on wstrzyknięty, zapobiegając tym samym skurczowi mięśni oraz marszczeniu się skóry. Prowadzi to do rozluźnienia mięśnia i znajdującej się nad nim skóry. Efekt działania toksyny pojawia się stopniowo, a przywrócenie funkcji zakończeń nerwowo mięśniowych zachodzi po około 5-6 miesiącach. Po zabiegu wyraz twarzy pacjenta nie zmienia się, natomiast zmarszczki znikają. Istotne jest, że wbrew temu, czego wiele osób się obawia, zabieg botoxu w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym nie powoduje zamrożenia mimiki twarzy.
Na czym polega leczenie?
Preparat, który zawiera jad kiełbasiany (Botox, Dysport) jest wstrzykiwany w kilka wybranych miejsc na twarzy, przy użyciu jednorazowej strzykawki, zaopatrzonej w bardzo cienką igłę. Podczas wykonywania zabiegu pacjent powinien znajdować się z w pozycji siedzącej. Sam zabieg trwa około 15-20 minut, w zależności od liczby leczonych podczas sesji miejsc. Preparat zaczyna działać po około 3 dniach od wstrzyknięcia, a pełen efekt leczenia może być zauważalny dopiero po tygodniu lub dwóch. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego w związku z tym bezpośrednio po nim można podjąć zwykłą aktywność. Ból związany z tym zabiegiem jest minimalny – wielu pacjentów porównuje go do ugryzienia przez mrówkę.
Kiedy można używać preparatów toksyny botulinowej?
Toksyna botulinowa jest stosowana do usuwanie zmarszczek w określonych obrębach: „kurze łapki”, zmarszczki między brwiami, poziome linie na czole lub linia śmiechu między oczami. Często preparat ten jest również stosowany w celu wygładzenia linii szyi oraz unoszenia brwi, w celu nadania im młodszego wyglądu i złagodzenia wyrazu oczu.
Przeciwwskazania do stosowania toksyny botulinowej
- ciąża, karmienie piersią
- miesiączka
- choroby układu sercowo- naczyniowego
- uczulenie na albuminę ludzką
- przewlekłe choroby autoimmunologiczne
- przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych
- przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych
- choroby płytki mięśniowo-nerwowej
- zażywanie leków regulujących akcję serca, np chinidyna
- choroby układy nerwowego, np choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona etc
Ważne informacje dotyczące zabiegu
Przez minimum 4 godziny następujące po zabiegu nie powinno się schylać, dźwigać, masować miejsc poddanych zabiegowi. Zaleca się unikanie ciężkiego wysiłku bezpośrednio po zabiegu, oraz korzystania z solarium oraz sauny.
Leczenie migreny botoxem
Migrena jest przykrą dolegliwością, w sposób istotny wpływającą na jakość życia i codzienne funkcjonowanie. Nawracające, długotrwałe i wyjątkowo intensywne bóle głowy powiązane z objawami im towarzyszącymi uniemożliwiają zazwyczaj migrenowcom’ normalną aktywność. Według najnowszych badań i zgodnie z doświadczeniem praktyków preparat BOTOX może w znacznym stopniu ograniczyć liczbę bólów głowy u osób cierpiących na migrenę.
Pierwsze efekty leczenia są zauważalne po tygodniu od zabiegu. Botox jest skuteczny w leczeniu migreny w ponad 80% przypadków. U więcej niż połowy pacjentów dochodzi do całkowitego ustąpienia napadów, a u pozostałych do co najmniej dwukrotnego zmniejszenia ich częstotliwości i siły Kolejna sesja leczenia może być przeprowadzona po wygaśnięciu efektu poprzedniej.
Leczenie nadpotliwości botoxem
Botoks jest obecnie najszerzej stosowaną i polecaną metodą walki z nad potliwością. Wg statystyk 80% leczonych reaguje na nią dobrze, są jednak osoby, u których po wykonaniu zabiegu nie ma efektu lub efekt ten jest niezadowalający. Dzieje się tak u 20% pacjentów.
Zabieg polega na podaniu płytko śródskórnie do każdego kwadratu małej ilości toksyny botulinowej. Dla większości ludzi jest zabieg jest prawie bezbolesny, ale osoby wrażliwe mogą zostać znieczulone. Z reguły zabieg wykonywany na rękach i stopach wymaga znieczulenia. Sam zabieg trwa kilka-kilkanaście minut i można po nim wrócić do codziennych zajęć. Efekt jest widoczny po kilku – kilkunastu dniach, a trwa kilka miesięcy, utrzymuje się nawet do roku (pachy). Potem wymaga powtórzenia.
Działania niepożądane:
- czasem, do kilku godzin, utrzymywać się może miejscowa bolesność,
- przy leczeniu nad potliwości pach nie obserwowano żadnych powikłań, poza mogącym pojawić się lekkim świądem w okolicy pach, mijającym bez leczenia po 1-2 tygodniach,
- obserwowano czasem wyrównawcze pocenie innych okolic, również mijające po kilku tygodniach,
- przy leczeniu nad potliwości dłoni w kilka dni po zabiegu obserwowano przejściowe osłabienie siły mięśniowej, polegające na niemożności odwiedzenia, zwłaszcza piątego palca, rzadziej kciuka i wykonania silnego uścisku dłoni. Objawy te jednak zupełnie nie przeszkadzały w wykonywaniu codziennych zajęć. Stan taki może okazać się jednak nie do zaakceptowania u np. pianisty,
- istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia objawów “grypopodobnych” (zmęczenie, niewielki wzrost temperatury ciała, bóle mięśniowe) – ta dolegliwość ustępuje w ciągu kilku dni;
- aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.)
- aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina)
- D-penicylamina (Cuprenil)
- cyklosporyna
- tubokuraryna, pankuronium, galamina
- sukcynylocholina
- linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna