Wyszczuplanie twarzy , face slimming, doll face

Na czym polega niechirurgiczne korekta kształtu żuchwy?

Niechirurgiczna korekta linii żuchwy opiera się na zastosowaniu kwasu hialuronowego w modelowaniu rysów twarzy. W zależności od proporcji twarzy gęsty, usieciowany kwas hialuronowy zostanie podany w rejonie żuchwy, aby wypełnić przestrzeń między brodą a opadającymi policzkami. Albo – częściej – linia żuchwy wygładzi się i uniesie za sprawą wymodelowaniu wyższych partii twarzy, najczęściej dzięki odbudowie utraconej objętości kości policzkowych, a nawet skroni i bocznych partii twarzy.

Dlaczego nawet u szczupłych osób tkanka tłuszczowa lubi gromadzić się na twarzy?
Czy możemy jakoś temu zapobiec lub skutecznie odchudzić twarz?

– To, jak wygląda owal twarzy, zależy od wielu czynników, niestety najczęściej takich, na które nie mamy wpływu. Rozmieszczenie kości, a także tkanki tłuszczowej w obrębie twarzy jest przede wszystkim uwarunkowane genetycznie. Na poziom tkanki tłuszczowej zlokalizowanej na twarzy wpływ mogą mieć też hormony oraz oczywiście ogólna waga naszego ciała. Jeśli podejmujemy decyzję o redukcji masy ciała, to niestety nie możemy przewidzieć, czy „schudnie” również nasza twarz. Rozwiązaniem mogą być natomiast zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, które w mało inwazyjny sposób prowadzą do wyszczuplenia policzków, zlikwidowania drugiego podbródka lub złagodzenia linii żuchwy.

Problem złego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej na twarzy dotyczy też osób dojrzałych. Lipodystrofia związana z procesami starzenia, która charakteryzuje się tym, że tkanka tłuszczowa powoli zanika z takich miejsc jak oczodoły, skronie czy łuki brwiowe prowadzi do zmian w owalu twarzy. Skóra, tracąca oparcie w postaci podściółki tłuszczowej, zaczyna opadać, a wraz z nią zmienia się położenie tkanki tłuszczowej, czyli np. opadają również nasze „pyzy”. Jak możemy odchudzić twarz u osoby młodej i dojrzałej, gdy problemem są pulchne policzki, drugi podbródek lub zbyt szeroka linia żuchwy.

PROBLEM 1 szeroka linia żuchwy 

Linia żuchwy w dużym stopniu decyduje o wyglądzie całej twarzy. Gdy jest szeroka, to nie tylko nabieramy męskich rysów, ale twarz również wydaje się szersza i przybiera kwadratowy kształt. Jeśli problem szerokiej żuchwy wynika ze zbyt rozbudowanych mięśni żwaczy, to możemy skorzystać z szybkiego i niemal nieinwazyjnego sposobu, którym jest wstrzyknięcie botoxu. Mięśnie żwacza odpowiedzialne są za unoszenie i opuszczanie żuchwy, czyli umożliwiają m.in. zaciskanie zębów. Właśnie poprzez zaciśnięcie zębów możemy łatwo je zlokalizować. Czasem zdarza się, że mięśnie żwacza w wyniku intensywnej pracy, powiększają się i odpowiedzialne są za poszerzenie dolnej partii naszej twarzy. Wstrzyknięcie toksyny botulinowej spowoduje, że mięśnie ulegną osłabieniu, zmniejszą są objętość, a linia żuchwy optycznie ulegnie wyszczupleniu.

Z czasem u wielu osób występuje powiększenie mięśni żwaczy. Jest to główny mięsień odpowiedzialny za żucie. Mięsień powiększa się z powodu predyspozycji genetycznych lub ciągłego ćwiczenia spowodowanego zgrzytaniem i zaciskaniem zębów albo z obu tych przyczyn. Często pacjenci zgrzytają zębami i je zaciskają jedynie w nocy, więc nie są świadomi, że to robią. Jedynymi oznakami są zużycie zębów na zgryzie, nadwrażliwość stawu skroniowo–żuchwowego i powiększenie mięśnia. Przy rozrastaniu się żwacza, linia szczęki staje się bardziej kwadratowa i wyraźna, a twarz kobiety nabiera cech męskich. Patrząc na osoby z takimi dolegliwościami, mamy wrażenie, że są cały czas spięte, ponieważ cały czas zaciskają zęby. Do tych przypadłości można być predysponowanym genetycznie, jak np. niektórzy pacjenci z Azji o silnych żuchwach. Zmiękczenie kwadratowego zarysu tej silnej żuchwy nadaje twarzy bardziej owalny i delikatny kształt.  Na całym świecie, zastrzyki Botoxu okazały się bezpiecznym i efektywnym środkiem redukcji żwaczy. Botox częściowo je osłabia, dlatego z czasem mięśnie maleją. Kolejny efekt osłabienia mięśni, to brak siły do zgrzytania z dużą siłą, więc zgrzytanie nocne nie jest już problemem. Wielu pacjentów przestaje zgrzytać po dwóch lub trzech seriach iniekcji z Botoxu podawanych do żwaczy. Zabieg jest szybki, stosunkowo bezbolesny i nie wymaga zastosowania znieczulenia, ani rekonwalescencji.

Często przychodzą do nas pacjenci skarżąc się na wrażenie ciężkości, obwisu skóry, które z upływem lat pojawiły się w dolnej partii ich twarzy. Po części jest to wina zwiotczenia skóry i zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej znajdującej się w rejonie twarzy, co sprawia że odnosimy wrażenie obwisłości. Może to być również efekt postępującej resorpcji masy kostnej okolicy żuchwy następującej z wiekiem.Osoby te potrzebują liftingu żuchwy.
Jeśli zgryz mamy prawidłowy ,skóra jest zagęszczona i zliftowana za pomocą laserów ,a mimo to nadal widoczne są opadające policzki ,które zaburzają kształt żuchwy,sięgamy po kwas hialuronowy,aby skorygować kontur twarzy i nadać jej kształt odwróconego trójkąta.Charakterystyczną cechą tzw. trójkąta młodości w rysach w twarzy osób młodych jest wąska broda, od której wysoko ku górze unoszą się symetrycznie linie żuchwy. Jego podstawą są wypukłe kości policzkowe, zarysowane brwi i oczy. Z wiekiem trójkąt młodości zanika, a rysy twarzy wpisują się w inny kształt, nazywany piramidą starości. Dochodzi do opadania i spłaszczania tkanek w okolicach kości policzkowych,owal twarzy poszerza się i dochodzi do zaburzeń linii żuchwy.Pojawiają się tzw,,chomiki”. Na szybkie opadanie tkanek,które powodują powstawanie chomików wywołujących wrażenie kwadratowego owalu twarzy ,wpływa wiotkość skóry.Jeśli stwierdzamy potrzebę jej zagęszczenia ,zlecamy serię zabiegów koncentrujących się na stymulowaniu kolagenezy.
Wskazania do zabiegów
  • rozmyty owal
  • chomiki
  • wiotkość skóry
  • opadające poliki
Efekty działania

Zastosowanie kwasu hialuronowego daje natychmiastowy efekt wygładzenia linii żuchwy, chomiki stają się niewidoczne. Jednak przed taką korektą zalecamy maksymalne ujędrnienie i zagęszczenie skóry innymi technikami medycyny estetycznej.

Jak wygląda zabieg?

Po miejscowym znieczuleniu miejsca zabiegowego lekarz wprowadza kwas hialuronowy za pomocą cienkiej igły lub kaniuli w odpowiednio dobrane miejsca, tak ,aby osiągnąć pożądany efekt, a następnie modeluje kształt żuchwy.

Ważne po zabiegu

Zawsze po wprowadzeniu kwasu hialuronowego należy unikać słońca, ekstremalnie wysokich temperatur (sauny, solarium), wszystkie te czynniki mogą spowodować zanikanie rozpad i resorpcję kwasu hialuronowego.

Rekomendowana liczba zabiegów

Wystarczy jeden zabieg, by osiągnąć pożądane efekty. Ponieważ kwas hialuronowy należy do preparatów całkowicie wchłanialnych, po 10-20miesiącach zalecamy powtórzenie zabiegu.

Odczuwalność zabiegu

Zabieg nie jest bolesny, ponieważ znieczulamy miejsce zabiegowe za pomocą profesjonalnego kremu do znieczuleń. Poza tym większość preparatów do wolumetrii zawiera lidokainę. Po zabiegu może wystąpić obrzęk, bolesność lub siniak w miejscu iniekcji. Efekty uboczne zanikną najwyżej po kilku dniach.

Odtłuszczanie twarzy face slimming

Sagoni melt to innowacyjny produkt  stworzony przez dr Philippe Deprez do konturowania  twarzy  .Jest to nowy światowy trend polegający na ostrzykiwaniu dolnego piętra twarzy ,poniżej linii żuchwy,który wyszczupla twarz oraz likwiduje drugi podbródek .