Diagnocam

laserowa diagnostyka próchnicy

KaVo DIAGNOcam – niezawodna diagnostyka – szeroki zakres wykrywania próchnicy

KaVo DIAGNOcam wykorzystuje światło lasera, które przechodząc przez strukturę zęba przekazuje obraz bezpośrednio do kamery.

KaVo DIAGNOcam dzięki niespotykanej jakości obrazu pozwala na znacznie lepszą diagnostykę próchnicy:

  • Znacznie lepsza diagnostyka – próchnica jeszcze nigdy nie była tak widoczna
  • Idealne narzędzie do edukacji pacjentów
  • Łatwa obsługa i prosta integracja urządzenia w gabinecie
  • Bezpośrednia metoda obrazowania próchnicy bez promieniowania rentgenowskiego

DIAGNOcam – laserowe obrazowanie i diagnostyka próchnicy

Niezawodna diagnostyka próchnicy to, wobec powszechności tej choroby, jedno z najpoważniejszych wyzwań w stomatologii zachowawczej.

Niezawodna diagnostyka próchnicy to, wobec powszechności tej choroby, jedno z najpoważniejszych wyzwań w stomatologii zachowawczej. Zmiany w diecie, jak również nieustanny rozwój w dziedzinie środków do higieny jamy ustnej wpływają na zmiany w lokalizacji i wyglądzie pierwotnych ubytków próchnicowych u pacjentów. „Tradycyjne” metody wykrywania próchnicy w oparciu o kontrolę wzrokową, oraz dotykową przy pomocy zgłębnika stają się coraz bardziej niewystarczające.

Jednym z ostatnich odkryć w dziedzinie wykrywania ubytków próchnicowych jest NIDIFOTI – Near Infrared Digital Imaging Fibre Optic Trans Illuminiscence, czyli cyfrowe obrazowanie zębów prześwietlonych światłem lasera o długości fali w zakresie podczerwieni.

DIAGNOCAM jest pierwszym i obecnie jedynym na rynku urządzeniem wykorzystującym tą technologię w stomatologii do wykrywania ubytków próchnicowych z jak największą skutecznością.

Zbudowany jest z lasera diodowego niskiej mocy, emitującego promień światła w zakresie podczerwonym oraz kamery na podczerwień, rejestrującej obraz prześwietlonego zęba.

Głowica DIAGNOCAMu jest wprowadzana do ust pacjenta w taki sposób, aby promień lasera mógł prześwietlić całą koronę zęba. Promieniowanie podczerwone przenika przez tkanki miękkie oraz twarde, ulegając częściowemu pochłonięciu lub rozproszeniu w miejscu ubytków próchnicowych. Dzięki temu możemy zarejestrować obraz korony zęba z prawidłowo rozświetlonymi zdrowymi szkliwem i zębinę, oraz ewentualne ciemne (lub wręcz czarne) zabarwienie tkanek w miejscach ubytków próchnicowych.

Przeprowadzone w ten sposób badanie jest krótkotrwałe i całkowicie bezbolesne dla pacjenta. Co więcej zakłada wykorzystanie promieniowania świetlnego, które nie jest jonizujące ( w przeciwieństwie do RTG), więc nie ma żadnych ograniczeń w przeprowadzaniu badania – można je powtarzać dowolną ilość razy, nie ma przeciwwskazań do stosowania DIAGNOCAMU u kobiet w ciąży i u dzieci. W przypadku stosowania DIAGNOCAMU u dzieci można przeprowadzić badanie w obecności rodziców.

Co również istotne, dla dokładności badania nie ma znaczenia stopień oczyszczenia zębów, można więc je przeprowadzać również bez uprzedniego, higienizującego, przygotowania pacjenta.

Zdjęcia uzyskane przez DIAGNOCAM są łatwe w interpretacji, ze względu na kontrast pomiędzy tkankami zdrowymi i chorymi. Dzięki temu łatwo też omówić wynik badania uzębienia z pacjentem, mogąc zaprezentować mu na ekranie lokalizację i rozległość ubytków próchnicowych.

DIAGNOCAM pozwala na wykrycie ubytków próchnicowych na powierzchniach żujących oraz stycznych zębów, jak również pokazuje nieszczelność wypełnień, pęknięcia w szkliwie i obecność kamienia nazębnego.

Największą zaletą opisywanej techniki badania jest możliwość wykrywania i obrazowania trudno wykrywalnych ubytków próchnicowych na powierzchniach stycznych. Często są one zlokalizowane poniżej punktu stycznego i kompletnie niewidoczne dla standardowych środków badania. DIAGNOCAM pozwala na ich wykrycie i potwierdzenie diagnozy w postaci czytelnego dla pacjenta obrazowania bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek zdjęć RTG.

Informacje dla Pacjenta

Informacje-o-produkcie|Informacje-dla-Pacjenta DIAGNOcam-zahnarzt-kind-kl - KaVo DiagnoCam

Subtelna różnica

Diagnostyka przeprowadzona za pomocą rentgena i kamery KaVo DIAGNOcam różni się, ale oba urządzenia doskonale, wzajemnie się uzupełniają. Za pomocą KaVo DIAGNOcam można potwierdzić, a nawet rozszerzyć diagnostykę. KaVo DIAGNOcam szczegółowo pokazuje naddziąsłowe struktury zębów. Pozwala to na bardzo wczesne wyrycie próchnicy i profilaktyczne, minimalnie inwazyjne bezbolesne leczenie.

Świadomi pacjenci wracają częściej

Jedną z nieocenionych korzyści KaVo DIAGNOcam jest przejrzystość obrazów – pacjent widzi wszystko bezpośrednio na ekranie. Dzięki temu łatwiej mu objaśnić, na czym będzie polegało wymagane leczenie. Dzięki dedykowanemu oprogramowaniu obrazy z kamery można również zapisywać i drukować. Pozwala to na zachowanie ich w pamięci i wykorzystanie przy regularnej kontroli uzębienia.

Wykrywanie próchnicy bez promieni rentgenowskich

Nawet, jeśli diagnostyka próchnicy przy użyciu promieni rentgenowskich jest niezbędna, to nie zawsze możemy ją stosować – szczególnie w przypadku diagnozowania dzieci i kobiet w ciąży. 

KaVo DIAGNOcam to doskonałe urządzenie diagnostyczne, które możemy stosować bez ograniczeń u wszystkich pacjentów.